­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

 


Eseju konkurss skolēniem "Ūdeni visiem"!

Publicēts: 2019.gada 6.martā

 

Šogad, tāpat kā katru gadu, visā pasaulē 22.martā tiek atzīmēta Pasaules Ūdens diena. Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tā pirmo reizi visā pasaulē tika atzīmēta 1993. gadā. Šī diena ir starptautiskas svinības un iespēja aicināt ikvienu pievērst uzmanību ūdens resursu nozīmei un ilgtspējīgai apsaimniekošanai, mudinot sabiedrību domāt ne vien par savas, bet arī nākamo paaudžu veselību un izdzīvošanas iespējām. Latvijā šo dienu atzīmē kopš 1996. gada.

 

Šogad Ūdens dienas devīze ir ŪDENI VISIEM! Tas sevī ietver domu, lai ikvienam cilvēkam visā pasaule būtu pieejams tīrs, gards, droši dzerams ūdens. Tas mums liekas pašsaprotami, tomēr pasaulē ir daudz vietu un ļaužu, kam tā ir milzu problēma – ūdens resursi visiem nav pietiekami. Kā izpētījusi un norāda Pasaules Ūdens Asociācija, uz zemes 2,1 miljards cilvēku nesaņem droši lietojamu dzeramo ūdeni.

 

Liepājā dzeramais ūdens tiek iegūts no dziļurbumiem. Iegūtais ūdens patērētājiem tiek padots pēc apstrādes bioloģiskajās atdzelžošanas iekārtās, izmantojot dabisku materiālu – speciāli granulētu smilti. Ūdenim netiek pievienotas nekādas ķīmiskas vielas, un tas netiek pakļauts nekādai ķīmiskai apstrādei, tādēļ tajā ir saglabājušās visas minerālvielas un sāļi, kas ir tik nepieciešami cilvēka veselībai.

 

Arī šogad SIA "Liepājas ūdens" kopā ar Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku un Rīgas Tehnisko universitāti vēlas vērst iedzīvotāju, jo īpaši jauniešu, uzmanību ūdenim, ko ikdienā lietojam. Vēlamies aicināt Liepājas skolu 7.-9. klašu jauniešus piedalīties eseju konkursā “Ūdeni visiem”! Lūdzam arī skolotājus atbalstīt skolēnus un iesaistīties gan ar padomu, gan organizatoriski šo eseju tapšanā. Esejas savam skolotājam lūgums iesniegt līdz šī gada 11. martam. Savukārt, skolotājus lūdzam žūrijai, kuru pārstāvēs SIA “Liepājas ūdens” un Bibliotēkas darbinieki, darbus iesniegt līdz 18. martam (elektroniski This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. vai personīgi K.Valdemāra 12, Liepāja, sekretārei).

 

22. martā Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiālē bērnu bibliotēkā “Vecliepājas rūķis” būs iekārtota izstāde par ūdens tematiku un paredzēta aizrautīga un izzinoša tikšanās ar nosaukumu “Ūdens – mūsu draugs”, ko vadīs Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens pētniecības laboratorijas pētnieks un docents Sandis Dejus. Tikšanās laikā klausītāji tiks iepazīstināti ar ūdens nozīmi sabiedrības ikdienā, ūdens lietošanas paradumiem un tiks kliedēti mīti par krāna ūdens kvalitāti. Pasākuma laikā tiks apbalvoti arī eseju konkursa uzvarētāji.

 

Ūdens dienā aicinām ikvienu atcerēties to, ka šī mums tik pierastā, bet tik nepieciešamā dabas bagātība – ūdens, ir sargājama un taupāma! Liepājā dzeramais ūdens ir garšīgs, kvalitatīvs un drošs! Novērtēsim to, kas mums, liepājniekiem, dots!