Cauruļvadu aizsalšana un kā pret to cīnīties

 

Publicēts: 2015. gada 21. oktobrī

Kādi ir biežākie ūdensapgādes cauruļvadu aizsalšanas iemesli un kā no tā izvairīties?

Līdz ar  gaisa temperatūras pazemināšanos iedzīvotājiem/apsaimniekotājiem savās ēkās vajadzētu veikt profilaktisko pasākumu kopumu, lai sagatavotu ūdensvada un kanalizācijas pievadus ziemas periodam pret aizsalšanu. Pārsvarā gan ūdensvada pievads, gan kanalizācijas pievads aizsalst ja ir:

  • Nenosiltināti cauruļvadi
  • Ūdensvada un kanalizācijas pievadi atrodas neapkurināmā koplietošanas telpā
  • Neaizvērti vai nepietiekami noblīvēti pagrabu logi;
  • Vaļā atstātas durvis koridoros, bēniņos vai pagrabos;

Tāpat arī ir novērotas situācijas, kad iedzīvotāji/apsaimniekotāji nav parūpējušies par siltumapgādi savas prombūtnes laikā, un,  pazeminoties gaisa temperatūrai ēkā, ir bojāti iekšējie ūdensapgādes un kanalizācijas tīkli. Aizsalšanas risku palielina arī tas, ka ziemās ir novērojams liels sals bez sniega, kas parasti kalpo kā aizsargslānis pret aukstumu seklāk zemes virsmā izbūvētām komunikācijām.

Lai neaizsaltu ūdensvada un kanalizācijas cauruļvadi, šobrīd vajadzētu pievērst uzmanību iepriekš minētā darbu  uzskaitījumam un to veikt. Ja tomēr vēl ir bažas par cauruļvadu aizsalšanu, tad ir iespējams izvēlēties DEVI (vai analogu) ūdensvadu apsildes sistēmu, kura nodrošina:

  • cauruļvadu aizsardzību pret aizsalšanu
  • nepieciešamās temperatūras uzturēšanu caurulēs

Pretaizsalšanas sistēmas tiek uzstādītas vietās, kur ūdensvadi un kanalizācijas caurules ir nepieciešams aizsargāt pret aizsalšanu vai ledus radītiem bojājumiem .DEVI pretaizsalšanas sistēma patērē elektrību un, lai nebūtu liels patērētais elektrības daudzums, apsildes sistēma tiek aprīkota ar termoregulatoru, kurš maina jaudu atkarībā no apkārtējās vides temperatūras – kad kļūst siltāks, tas izslēdzas. Turklāt sistēmas funkcionēšanas laikā aukstā ūdens temperatūra cauruļvados netiek uzsildīta – tā tikai nodrošina cauruļvadu neaizsalšanu.

 

Ko darīt gadījumā, ja ir aizsalis ūdensapgādes cauruļvads? Vai to ir iespējams un ieteicams atkausēt pašu spēkiem?

Ja cauruļvads ir aizsalis to var mēģināt atkausēt ar karstu ūdeni, fēnu vai elektrisko sildītāju. Ir iespējams cauruļvadus ūdensvada skatakās, pagraba telpās vai atraktā tranšejā atkausēt ar tvaiku, palīdzību ko ražo tvaika ģenerators. Nav pieļaujama cauruļvados aizsalumu atkausēt ar atklātu liesmu.

 

Kā darbojas SIA “Liepājas ūdens” cauruļvadu atkausēšanas ierīce?

Cauruļvadu atkausēšanas ierīce ir tvaika ģenerators. Sadegot speciālā kurtuvē dīzeļdegvielai, tiek uzkarsēta spirālveida caurule, caur kuru izplūst ūdens. Temperatūras ietekmē izplūstošais ūdens tiek pārvērsts piesātinātā tvaikā. Tvaika caurules galā ir speciāla armēta lokana maza diametra caurule, ar kuras palīdzību tvaika strūkla tiek novadīta uz aizsalušās caurules posmu.

 

Vai viena ūdensapgādes cauruļvada aizsalšana un atkausēšana ietekmē tīklā esošā dzeramā ūdens kvalitāti?

Nē. Neietekmē, jo kā mēs zinām ledus ir tas pats ūdens tikai citā agregātstāvoklī.

 

Cerams, ka neviens saimnieks savā saimniecībā neko tādu nepieļauj! 

 

Uz jautājumiem atbildēja

Māris Eglijs,

SIA „Liepājas ūdens” direktora vietnieks