SIA “Liepājas ūdens” kolektīvs sveic liepājniekus Pasaules ūdens dienā!

 

Kopš 1992. gada, pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas iniciatīvas, 22. martā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā ūdens diena. Šogad Ūdens dienas tēma ir “Pazemes ūdens, neredzamo rādīt redzamu” (https://www.worldwaterdau.org/). Tas ir atgādinājums par vērtīgu resursu, kas atrodas burtiski mums zem kājām.

Šķiet, lai nu kā, bet ūdens uz mūsu planētas netrūkst – okeāni, jūras, ezeri, upes, strauti, minerālūdeņi, lietus, rasa, sniegs, migla un arī gruntsūdeņi, vai - pazemes ūdeņi. Ūdens krājumi uz planētas visu laiku ir relatīvi nemainīgi, taču tā patēriņš salīdzinājumā ar pagājušo gadsimtu pieaudzis 80 reižu.

Liepājnieki ūdeni saņem, vien pagriežot krānu, tomēr sākotnēji tas tiek izsūknēts no dziļurbuma akām 100-400 metru dziļumā. No tām arī sākas ūdens ceļš pie patērētāja. Liepājnieki, kuri dzīvo Jaunliepājā, Zaļajā Birzē, Tosmarē un Karostas rajonā, saņem ūdeni no Aisteres dziļurbumiem. Savukārt Vecliepājā dzīvojošie - no Otaņķu artēziskajām akām. No Otaņķiem dzeramais ūdens līdz Liepājai nonāk pa 10,5 km garu spiedvadu. Raksturīgi, ka dzeramajam ūdenim Latvijā, arī Liepājā, ir paaugstinātais dzelzs saturs. Tieši šā iemesla dēļ Liepājā ir divas ūdens bioloģiskās atdzelžošanas un dezinfekcijas iekārtas, kas nodrošina dzeramā ūdens kvalitāti.

Attīrītais ūdens nonāk tīra ūdens rezervuāros. Pēc tam, caur sūkņu stacijām sākas tā ceļš pa ūdensvada tīklu pie patērētājiem.

Ūdenim piemīt šī lieliskā īpašība un dabas bezmaksas dāvana cilvēkiem – spēja aprites ciklā bioloģiski attīrīties un atjaunoties. Bet arī cilvēkiem jādara viss, lai nepiesārņotu gruntsūdeņus. Vislielākā iespēja piesārņot pazemes ūdeņus, ir mums visiem labi zināmās sirsniņmājas, kurām ir nehermētiski noslēgtās bedres. Vēl un vēl gribam lūgt tos liepājniekus, kuri joprojām izmanto decentralizēto kanalizācijas sistēmu, rast iespēju izbūvēt pievadu centralizētai kanalizācijas sistēmai, kur vien tas ir iespējams. Un Liepājā to faktiski var izdarīt ikviens, tikai jāgrib un jāmeklē risinājumi.

Mēs esam atkarīgi no ūdens, lai ko mēs darītu. Mēs uztveram kā pašsaprotamu to, ka varam dzert tīru, nekaitīgu ūdeni, mazgāties un peldēt tajā, kad vien to gribam, un ka netīrais ūdens no mūsu tualetēm, dušām un izlietnēm aizplūdīs projām uz “kaut kurieni”. Tomēr vislabāk, ja tas nonāk notekūdeņu attīrīšanas iekārtās, kur pienācīgi tiek attīrīts un atgriezts atpakaļ dabā.

Paldies visiem, kas izmanto mūsu pakalpojumus! Mēs strādājam jums un no sirds cenšamies, lai katrā mājā būtu tīrs un garšīgs ūdens!