Liepājā dzeramo ūdeni var droši dzert no krāna

Publicēts 2017.gada 13.novembrī

Aiz šī īsā teikuma ir milzīgs SIA ,,Liepājas ūdens” kolektīva darbs, sākot no ūdenssaimniecības attīstības daudzgadīgajiem projektiem, darba pie ūdensapgādes tīklu rekonstrukcijas un modernizācijas, jaunu ūdensapgādes tīklu projektēšanas, kā arī ikviena - gan ūdensvada nozares, gan citu nozaru darbinieku rūpes par artēzisko urbumu ekspluatāciju, pazemes ūdens atdzelžošanu, dezinfekciju un nepārtrauktu  piegādi pilsētas iedzīvotājiem, un beidzot ar ūdens kvalitātes kontroli visā tā garajā ceļa posmā no urbuma līdz patērētājam.

Dzeramā ūdens kontroli Liepājā nodrošina SIA ,,Liepājas ūdens” Centrālā testēšanas laboratorija (CTL) ar augstu ticamības pakāpi, jo laboratorija  kopš 1998. gada ir akreditēta Latvijas nacionālajā akreditācijas birojā LATAK. Kopš 2009. gada pēc starptautiskā standarta LVS EN ISO/IEC 17025:2005 ,,Testēšanas un kalibrēšanas laboratoriju vispārīgas prasības” LATAK ir devusi slēdzienu par laboratorijas kompetenci veikt testēšanu reglamentētā sfērā, tajā skaitā vērtējot ūdens kvalitāti pēc  MK noteikumiem Nr. 235 ,,Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība”. Tas nozīmē, kā laboratorijas aparatūras jutība, testēšanas metožu piemērotība un personāla kvalifikācija atbilst augstām augšminēto dokumentu prasībām. Tāpat laboratorija regulāri un veiksmīgi piedalās starptautisko starplaboratoriju salīdzinošās testēšanās, testējot kontroles paraugus ar nezināmu ķīmisko vielu koncentrāciju vai dažādu mikroorganismu saturu.

SIA “Liepājas ūdens” CTL ir milzīga pieredze un bagātīga analītiskā bāze. Katru dienu laboratorijā analizē ūdens paraugus pirms padošanas ūdensapgādes tīklā. Veic ūdens kārtējo monitoringu ūdens paraugiem, kuri ņemti no patērētāja krāniem gan pilsētas centrā, gan Dienvidrietuma rajonā, Karostā, Zaļajā birzē un Centrālā slimnīcā. Katru mēnesi laboratorija kontrolē visus ielas brīvkrānus un  seko līdzi maģistrālā ūdensvada tīrībai. Vienu reizi gadā tiek veikta pilna ķīmiskā un bakterioloģiskā ūdens analīze urbumos un otrā pacēluma sūkņu stacijās, nosakot kopumā 36 kvalitātes radītājus.

Auditmonitoringu Liepājā nodrošina Valsts veselības inspekcija, papildus pēc sava plāna analizējot pesticīdus, hlororganiskus savienojumus, radioaktīvās vielas un t.t., paziņojot uzņēmumam par analīžu rezultātiem. Izvērtējot visu daudzpusīgo un plašo informāciju par dzeramā ūdens kvalitāti, SIA ,,Liepājas ūdens” var kvalificēti apgalvot:“Liepājā dzeramo ūdenī var droši dzert no krāna!”. Dzeramā ūdens kvalitāte atbilst visām Valsts un Eiropas prasībām

Tomēr, runājot par dzeramā ūdens kvalitāti, liela nozīme jāpievērš ēku iekšējās ūdensapgādes sistēmai. Korodējušajās caurulēs var palielināties ūdens duļķainība, dzelzs koncentrācija, kura cilvēka organismam nav bīstama, bet pasliktina ūdens garšu un smaržu.

Lietojot “Liepājas ūdens” piegādāto ūdeni sadzīves un tehniskajām vajadzībām, jāatgādina, ka tas ir artēziskais ūdens ar cietību vai summārā kalcija un magnija saturu 3,5-3,7 mmol/l., kurš, salīdzinoši ar virszemes ūdeni, raksturojas ar paaugstinātu cietību. Līdz ar to izmantojot artēzisko  ūdeni sildīšanas iekārtās, tādās  kā: elektriskās veļas mazgājamās mašīnās, ūdens boileros, siltuma mezglos, jānodrošina ar ūdens mīkstināšanas iekārtām  un regulāri jāveic to  profilaktiskā apkalpošana. Tas arī parasti ir norādīts iekārtu ražotāja instrukcijā.

SIA “Liepājas ūdens” piegādātais dzeramais ūdeni ir  būtisks vērtīgo sāļu avots. Kalcija un magnija sāļi ir ūdenī izšķīdušā veidā un pilnībā iekļaujas cilvēka organisma vielu apmaiņā, pastiprina kaulus,  nodrošina muskuļu, sirds un nervu sistēmas darbību. Runājot par pārtikas piedevām, kuras var iegādāties aptiekās, dzeramā ūdens sastāvā esošie un cilvēka veselībai nepieciešamie kālijs un nātrijs, tāpat kā,  kalcijs un magnijs, asimilējas cilvēka organismā nesalīdzinoši vieglāk un efektīvāk. Vārīšanas procesā ūdens cietība samazinās divās reizes, ūdens uzturvērtība pazeminās  proporcionāli.

Ja cilvēks dod priekšroku nostādinātam ūdenim vai uzglāba to lielā traukā, jāievēro tīrība, jo trauka iekšpusē var veidoties nogulumi un  vairoties mikrobi.

No SIA “Liepājas ūdens” CTL prakses: ūdens paraugam, kurš glabājies septiņus gadus istabas temperatūrā, sterilā cieši noslēgtā traukā, pēc kvalitātes pamatrādītāju analīžu veikšanas, konstatēja, ka ūdens pilnībā ir saglabājis savu augsto kvalitāti un mikrobioloģisko tīrību

Tātad - Liepājā dzeramo ūdeni ne tikai var, bet vajag dzert no krāna.

Rakstu sagatavoja

S.Jačičenko, SIA "Liepājas ūdens" CTL vadītāja