Ir jautājumi - būs atbildes! 

Publicēts: 2015. gada 21. augustā

Par dzeramā ūdens kvalitāti

Ūdens ir visas dzīvības pamats, cilvēks bez ūdens nevar nodzīvot ilgāk par 3-4 dienām, taču, lai ūdens būtu drošs lietošanai uzturā tam jābūt nekaitīgam cilvēka veselībai. Ūdens nekaitīgumu nosaka pēc radiācijas, mikrobu, kīmiskajiem, smaržas un garšas aspektiem. Zinātniski pamatotās dzeramā ūdens nekaitīguma normas ir apkopotas Eiropas Savienības 1998. gada 3. novembra Direktīvā 98/83/EC par dzeramo ūdeni un apstiprinātas  Latvijas Republikas MK 29.04.2003. noteikumos Nr.235  "Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība".

Lai iegūtu informāciju par dzeramā ūdens nekaitīgumu un kvalitāti, tā atbilstību noteikumu prasībām, kā arī par dzeramā ūdens sagatavošanas efektivitāti, SIA „Liepājas ūdens” tiek īstenota dzeramā ūdens paškontroles programma, regulāri veicot ūdens kvalitātes pārbaudes akreditētā laboratorijā.               

Saskaņā ar apstiprinātu plānu, laboratorijas kontrole aptver visu ūdens ieguves, sagatavošanas un sadales sistēmu, sākot jau no artēziskajām akām, kur katru gadu tiek ņemti paraugi pilnai ķīmiskajai un mikrobioloģiskajai analīzei.  

Dzelzs ir viens no biežāk sastopamajām vielām Latvijas pazemes ūdeņos, kuras koncentrācija pārsniedz maksimāli pieļaujamo normu, tādēļ ūdens no tās ir jaatīra. SIA „Liepājas ūdens” izbūvēja divas ūdens bioloģiskās atdzelžošanas stacijas, kas ļoti efektīvi attīra ūdeni gan no dzels, gan no citām vielām. To darba efektivitātes kontrole notiek reizi ceturksnī. Attīrītais ūdens tiek dezinficēts, izmantojot hlora gāzi.  Kopējā hlora atlikumu ūdenī kontrolē mērinstrumenti, savukārt, laboratorija katru darba dienu veic hlora satura kontroli pēc tīrā ūdens rezervuāriem no sūkņu stacijām pirms dzeramā ūdens padeves pilsētas ūdensvada tīklā, lai netiktu pārsniegtas pieļaujamās normas.

Sūkņu stacijās papildus novērtē ūdens bakteriālo drošību pēc koliformas baktēriju satura un dezinfekcijas efektivitāti - pēc kopējā baktēriju skaita.

Vienu reizi gadā paraugiem no sūkņu stacijām, taisa pilno analīzi, nosakot 37 ūdens kvalitātes rādītājus. Sadalošā ūdensvada tīklā ūdens kvalitāti kontrolē brīvkrānos pēc duļķainības un koliformas baktēriju satura un iekštelpās, patērētāja krānos - pēc kārtējā monitoringa programmas. Kontroles punkti, paraugu skaits un nosakāmie kvalitātes rādītāji kārtējā monitoringa programmā tiek saskaņoti ar Veselības inspekcijas Kurzemes kontroles nodaļu.

Dzeramā ūdens kvalitātes kontroli veic SIA „Liepājas ūdens” Centrālā testēšanas laboratorija, kas ir akreditēta Latvijas Nacionālajā akreditācijas birojā no 1996. gada (Akreditācijas apliecības  numurs LATAK-T-139). Laboratorija katru gadu apstiprina savu kompetenci starptautiskās starplaboratoriju salīdzinošās testēšanās Lielbritānijā, ASV, Spanijā un citur.

Nozīmīgu dzeramā ūdens kvalitātes kontroles daļu veido pārbaudes pēc valsts auditmonitoringa programmas, ko nodrošina Veselības  inspekcijas Kurzemes kontroles nodaļa, kontrolējot Liepājas ūdens apgādes sistēmu 3-4 vietās pēc 37-55 kvalitātes parametriem.  Par Veselības inspekcijas veiktā auditmonitoringa rezultātiem tiek informēta arī SIA „Liepājas ūdens”.

No auditmonitoringa programmu darbības sākuma 2004. gadā,  novērtējot testēšanas pārskatus, Veselības inspekcija konstatējusi, kā pēc mikrobioloģiskiem un fizikāli-ķīmiskiem radītājiem Liepājas ūdensvada ūdens atbilst Latvijas Republikas MK 29.04.2003. noteikumu Nr.235 "Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība" prasībām.

 

Rakstu sagatavoja

Svetlana Jačičenko

SIA "Liepājas ūdens Centrālās testēšanas laboratorijas vadītāja