Ir jautājumi - Būs atbildes! 

Publicēts: 2015. gada 21. jūlijā

 

Ko nozīmē cauruļvadu oderēšanas metode jeb „zeķes” ievilkšana vecā cauruļvadā?

Cauruļvada atjaunošanas metode saukta par CIPP („Cured-In-Place-Pipe”) - uz vietas cietējoša caurule, nozīmē, ka esošajā cauruļvadā tiek ievilkta mīksta odere, kura pēc sacietēšanas pārvēršas par cieši pieguļošu esošai caurulei jaunu cauruli, uzlabojot esošā cauruļvada stiprību un palielinot ekspluatācijas ilgumu.

Oderējuma materiāls sastāv no vairākiem skābes noturīga poliestera filca slāņiem, kas impregnēti ar sintētiskiem sveķiem, kuriem tiek pievienotas dažādas ķimikālijas, lai nodrošinātu pareizu cietēšanu un ilgu kalpošanas laiku jaunam oderētam cauruļvadam. Katrā atsevišķā gadījumā oderējums tiek pasūtīts un izgatavots, ņemot vērā gruntsūdeņu līmeni, grunts un transporta slodzes, esošā cauruļvada diametru, garumu, tehnisko stāvokli un ekspluatācijas apstākļus.

Oderējuma uzstādīšanas metodei tiek izmantots princips, saskaņā, ar kuru, notiek oderes izvēršana uz esošās nodilušās caurules iekšējās virsmas ar ūdens vai gaisa spiediena palīdzību. Oderes sacietēšanu iegūst, iepildot caurulē karstu ūdeni vai tvaiku.

Oderēšanas darbu process notiek sekojoši:

1. Tiek pārtraukta notekūdeņu plūsma esošajā cauruļvadā un nodrošināta to pārsūknēšana, izbūvējot notekūdeņu pārsūknēšanas apved līnijas, kas atsevišķos gadījumos var būt pat vairāk kā 500 metrus garas.

2. Esošo cauruļvadu izskalo ar hidrodinamisko mašīnu, likvidējot visus šķēršļus un veic apsekošanu, izmantojot video kameru.

3. Iegūtos datus pārbauda un analizē, pēc tam attiecīgi tiek precizēta oderējamā materiāla tehniskā specifikācija, tai skaitā materiāla diametrs un garums, saskaņā ar ko tiek veikts pasūtījums oderes materiāla ražotājiem.

4. Odere tiek piegādāta būvlaukumā atdzesētā stāvoklī, lai tajā neuzsāktos ķīmiskā reakcija un pirmstermiņa cietēšana. Tādēļ nekavējoties pēc piegādes tiek uzsākti caurules oderēšanas darbi, ar saspiesta gaisa palīdzību izvēršot oderi esošajā cauruļvadā. Izvēršana notiek līdz brīdim, kad odere atbilstošā garumā nonāk līdz mērķa akai. Viena posma garums var būt pat līdz 900 metriem.

5. Oderes sacietēšanai cauri oderējumam tiek padots karstais ūdens ar temperatūru 60 – 80 grādi, kas pastāvīgi cirkulē. Sasniedzot nepieciešamo temperatūru, sintētiskie sveķi, ar kuru piesūcināts oderējuma materiāls, uzsāk ķīmisku reakciju un pēc zināma laika tas sacietē visā virsmā un garumā.

6. Lai sasniegtu nepieciešamo oderes cietību, tajā tiek pārtraukta kārstā ūdens padeve, kamēr odere atdziest līdz 25-30 grādu temperatūrai. Procesa laikā novērojama garaiņu izplūšana gaisā caur speciālu, šim nolūkam paredzētu cauruli.

7. Pēc atdzesēšanas un nepieciešamās temperatūras sasniegšanas, odere ar pneimatisku griezējinstrumenta palīdzību tiek izgriezta akās, kur tā tika izvilkta cauri.

8. Pēc tam atjaunoto cauruļvadu nofilmē no iekšpuses ar video kameru visā garumā un pārbauda oderējums kvalitāti. Tas nedrīkst saturēt virspusējus defektus, piem. gaisa burbuļus un plaisas.

9. Pēc oderēšanas darbu pabeigšanas tiek atjaunota notekūdeņu plūsma.

Metodes plusi:

1. Nav nepieciešams rakt tranšejas.

2. Minimāla ceļu satiksmes un iedzīvotāju traucēšana.

3. Tiek novērstas infiltrācijas iespējas cauruļvadā.

4. Darbu izpilde ir ātrāka, nekā rokot tranšejas.